Anestezija

Šiuolaikinio odontologinio gydymo tikslas – ne tik kokybiškai išgydyti dantis, bet ir užtikrinti paciento komfortą gydymo metu. Anestezija leidžia atsikratyti nemalonių pojūčių gydant dantų šaknų kanalus, atliekant plombavimą, periodontologines ir chirurgines operacijas, kitas procedūras. Įvairių tipų anestezija yra siūloma tiek vaikams, tiek suaugusiems. Tai suteikia visiems pacientams galimybę patogiai atlikti net pačias sunkiausias operacijas, atsikratyti odontologinių procedūrų baimės ir visiškai negalvoti apie galimą skausmą procedūros metu.
VIETINĖ NEJAUTRA

Įprastai vaikams ar suaugusiesiems odontologinės procedūros atliekamos taikant tik vietinę nejautrą. Vietiniam nuskausminimui yra atliekama neskausminga injekcija į burnos minkštuosius audinius, kuri pradeda veikti beveik iš karto ir užtikrina gydomos burnos srities visišką nejautrą. Vietinis nuskausminimas yra geriausias nuskausminimo metodas nesudėtingoms odontologinėms operacijoms atlikti, nes leidžia atsikratyti nemalonų pojūčių neslopinant bendros paciento nervų sistemos.

Vis dėlto, pasitaiko atvejų, kai sąmoningo paciento gydyti neįmanoma. Sedacija ir bendrinė nejautra yra skirtos pagelbėti tokiais atvejais. Dažniausios priežastys, kai reikia anesteziologinių paslaugų yra baimė, nekontroliuojami fiziologiniai veiksmai (pvz., padidintas pykinimo refleksas), sudėtingos ilgos gydymo procedūros, taip pat mažas vaikų amžius, negalėjimas ramiai nusėdėti vienoje vietoje.

VAIKŲ GYDYMAS TAIKANT ANESTEZIJĄ

Mažieji klinikos pacientai dažnai bijo odontologinių procedūrų ir negali ramiai nusėdėti odontologo kėdėje. Siekiant apsaugoti vaiko psichoemocinę būklę ir leisti gydytojui kokybiškai atstatyti dantis, gydant neretai pasitelkiama kaukinė ar bendroji nejautra. Dažniausiai mažiesiems pacientams tinkamiausias nejautros būdas parenkamas pagal gydymo procedūros trukmę.

BENDROJI NEJAUTRA

Kas yra bendroji nejautra? Bendroji nejautra, dar vadinama narkoze, naudojama, kuomet reikia gydyti daugiau pažeistų dantų. Bendrinės nejautros metu pacientas įvedamas į gilų miegą, kuriame visiškai nejaučia skausmo, nereaguoja į dirgiklius ir vėliau procedūros visiškai neprisimena. Tai yra kontroliuojama būsena, sukeliama anestetikais. Bendrinę nejautrą gali atlikti tik anesteziologas-reanimatologas licenciją tam turinčioje įstaigoje. Pacientas yra jo stebimas per visą procedūrą ir po jos.

Ką reikia žinoti po bendrosios nejautros? Pabaigus dantų gydymą, anestetikų tiekimas sustabdomas ir vaikas atsibunda. Po ilgesnės procedūros atsibudimas trunka ilgiau, nes sunaudojama daugiau anestetikų, tačiau atsibusti įprastai pakanka 15–20 minučių. Procedūros metu įvestas kateteris į veną, vaikui atsibudus, kuriam laikui paliekamas, jei pacientui prireiktų vaistų nuo pykinimo ar skausmo. Prieš vykstant namo, intraveninis kateteris pašalinamas. Stebėjimas išbudimo kambaryje gali trukti iki 2 val., po to galima vykti namo.

INTRAVENINĖ SEDACIJA

Kas yra intraveninė sedacija? Tai medikamentų sukeltas sąmonės slopinimas, kuris padeda pacientui procedūros metu atsipalaiduoti. Sedacijos metu naudojami specialūs vaistai sukelia pacientui paviršinio miego būseną – pacientas išlieka sąmoningas, tačiau nejaučia baimės ir skausmo, nekreipia dėmesio į supančią aplinką.

Kaip atliekama intraveninė sedacija? Procedūra atliekama į veną įvedant ploną, trumpą kateterį, per kurį leidžiami vaistai, sukeliantys sedaciją. Jos lygį galima kontroliuoti, o esant poreikiui, sedaciją pagilinti ar pratęsti.Po procedūros, atliktos su sedacija, pacientas jos visiškai arba iš dalies neatsimena.

Sedacija gali būti naudojama visoms procedūroms – ir chirurginėms, tokioms kaip dantų implantacija, ir paprastesnėms – dantų gydymui, burnos higienai. Sedaciją turi atlikti patyręs gydytojas licenciją turinčioje įstaigoje, tad rizika yra minimali. Viso gydymo metu pacientu rūpinasi patyręs gydytojas anesteziologas. Intraveninė sedacija dažniausiais anestezijos taikymas suaugusiųjų odontologiniam gydymu.

Ką reikia žinoti prieš intraveninę sedaciją? Likus 6 val. iki procedūros negalima valgyti, likus 2 val. – nevartoti skysčių. Į procedūrai reikėtų apsirengti patogiais drabužiais lengvai atraitojamomis rankovėmis (kateteris dažniausiai įvedamas alkūnės lenkmenyje).

Ką reikia žinoti po intraveninės sedacijos? Po procedūros reikia, kad Jus pasitiktų lydintis asmuo – paprašykite jo likti su Jumis, kol visiškai išnyks sedacijos poveikis. Dieną po procedūros skirkite poilsiui namuose, neplanuokite jokios aktyvios veiklos, nevairuokite. Kurį laiką po procedūros nevalgykite, vėliau galite pradėti vartoti lengvą maistą. Nevartokite alkoholio ir nenaudokite vaistų, kurių neaptarėte su gydytoju.

KAUKINĖ NEJAUTRA

Kas yra kaukinė nejautra? Tai anestetikų sukeliama negilaus miego būsena, dažniausiai naudojama vaikams per paprastas dantukų šalinimo arba liežuvio pasaitėlio plastikos procedūras. Jos trukmė iki 10–15 min. Po to vaikai greitai atsibunda ir gali vykti į namus. Tam, kad užmigtų, vaikai turi pakvėpuoti per kaukę kvėpuojamųjų anestetikų („pripūsti balioną“) 6–8 kartus. Procedūros pradžioje, iki vaikui užmiegant, vienas iš tėvų būna šalia vaiko, o vaikui prabundant – tėvai pakviečiami atgal į kabinetą. Po kaukinės nejautros pacientas greitai atsibunda ir gali vykti į namus.

DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

Negalima valgyti 6 val. ir gerti 2 val. prieš procedūrą. Jei vaikas vartoja vaistus, apie tai reikia pasakyti gydytojui, atliekančiam nejautrą/sedaciją. Atvykti vaiką aprengus patogiais drabužiais.
Prieš apsilankymą, paruoškite vaiką psichologiškai – papasakokite, kad dantukų gydymas beveik neskaudės, gydytojas duos vaistukų, kurie padės gydymo metu jaustis ramiai, mieguistai, tėveliai jį palydės iš pasitiks iš gydytojo ir bus visai šaliai.

Kaip ir naudojant bet kuriuos medikamentus, anestezija gali turėti šalutinį poveikį. Po gydymo, kurio metu taikyta kaukinė nejautra, vaikas kurį laiką gali būti apsvaigęs, mieguistas, irzlus, gali neilgai verkti. Jei po procedūros vaikas jaučia skausmą, papildomai duodama nuskausminamųjų. Po procedūros vaikams gali nepatikti aptirpimo jausmas ar kraujo skonis burnoje. Vaikai neatsimena procedūros, todėl po jos pasakokite tik teigiamus dalykus ir neminėkite, jeigu kas nors buvo negerai (verkė, skaudėjo ir pan.).

Po kaukinės nejautros procedūros skysčius vartoti galima iškart – geriau dažniau, bet po truputį, stebint, ar nepykina. Valgyti galima maždaug po dviejų valandų, praėjus sedacijos poveikiui. Valgyti geriau minkštą, lengvai virškinamą maistą – košę, jogurtą, bananus. 24 val. po sedacijos neleiskite vaikui važinėtis dviračiu, laipioti, bėgioti, tą dieną neveskite vaiko į darželį ar mokyklą – tegul pailsi namuose.

Intraveninė sedacija turi riziką komplikuotis tik įvairių gretutinių ligų ar kitų sveikatos problemų turintiems asmenims, tačiau klinikoje dirbantys profesionalai sumažina tokią riziką iki minimalios.

Turintiems jautrumą (alergiją) benzodiazepinams, sergantiems tam tikromis centrinės nervų sistemos ligomis. Sergantiems ūmia infekcija (sloga), karščiuojantiems.

Kaukinė nejautra yra saugi, jei paisoma vaiko amžiaus ir svorio ypatumų, tačiau rizikos visuomet yra. Kai nejautrą atlieka patyręs gydytojas licenciją turinčioje įstaigoje, nejautros rizika yra minimali, o atsiradusios problemos tuoj pat gali būti profesionaliai išspręstos.

Turintiems alergiją anestetikams, sergantiems tam tikromis centrinės nervų sistemos ligomis, kitomis sunkiomis ligomis. Sergantiems ūmia infekcija (sloga), karščiuojantiems.

Taikant modernią bendrinę nejautrą, rimtų problemų rizika yra minimali.

Egzistuoja tam tikrų kontraindikacijų anestezijos atlikimui, pagrindinės yra šios:

  • Nėštumas ar žindymo laikotarpis;
  • Ūminės ligos arba lėtinių ligų paūmėjimas (viršutinių kvėpavimo takų ligos, paūmėjusi astma ar kt.);
  • Sunkios širdies patologijos (pvz. postinfarktinė būsena);
  • Alergija tam tikriems anestetikams;
  • Dideli organizmo hormonų sutrikimai;
  • Pilnas skrandis (kai pacientas pavalgo prieš narkozę).

Kaukinė nejautra

190 eur

Bendrinė nejautra gydymui (pirma valanda)

350 eur

Bendrinė nejautra (sekanti valanda)

100 eur

Intraveninė sedacija

300 eur

Bendrinė nejautra implantacijos metu

500 eur
beachara-image-block
ŠARŪNAS STANEVIČIUS
Gydytojas anesteziologas reanimatologas