Nors abiejuose žandikauliuose įprastai turėtų išdygti 4 dantys, tačiau dažnu atveju protiniai dantys neišdygsta arba net neužsimezga visai. Visgi pasitaiko kai protiniai dantys išdygsta tik dalinai ir nefunkcionuoja kaip kiti krūminiai dantys todėl dažnu atveju rekomenduojama juos šalinti. Štai kelios situacijos, kodėl reikia šalinti protinius dantis:
1. Kai kasdienėje priežiūroje yra sudėtinga pasiekti protinius dantis ir tampa sunku juos taisyklingai išvalyti, šie dažnai sugenda. Netaisyklingai išdygę ar pažeisti dantys neatlieka savo funkcijos ir neretai gali sukelti kitas burnos ertmės ligas.
2. Kai vos išdygusius protinius dantis užgula dantenų „kišenė“, kurioje kaupiasi maisto likučiai ar kiti nešvarumai, sukeliantys pasikartojančius dantenų uždegimus.
3. Kai protinių dantų augimo eiga vyksta netaisyklinga kryptimi, dantys gali pradėti dirginti burnos ertmę ar trugdyti greta esantiems dantims.
4. Kai dėl sudėtingos kasdienės priežiūros ant protinių dantų bei dantenų besikaupiančios apnašos gali sukelti riziką gretimų dantų ėduoniui (kariesui).
5. Kai dėl vietos stokos protiniai dantys susiformuoja, tačiau neišdygsta, o aplink tokį dantį gali susidaryti cistos vėliau pažeidžiančios ir aplinkinius dantis.
Protinių dantų rovimas yra chirurginė intervencija, kurios pacientai baiminasi nepagrįstai. Dažniausiai protinių dantų rovimas nesukelia diskomforto, o procedūra vidutiniškai trunka apie 10 – 30 minučių, atliekama taikant vietinę nejautrą. Pirmiausia, vizito metu svarbu įvertinti, kiek protinių dantų reikia pašalinti. Tam prieš operaciją atliekami rentgenologiniai tyrimai, kurių dėka nustatoma tikroji dantų būklė, padėtis ir struktūra. Gydytojas įvertina ar reikia šalinti protinius dantis. Protinių dantų šalinimas skirstomas į:
1. Išdygusio protinio danties rovimas. Dažnu atveju tai būna nesudėtinga ir itin trumpa procedūra, nesukelianti papildomo diskomforto ar ilgo gijimo laikotarpio.
2. Neišdygusio (retinuoto) danties rovimas. Retinuoti, neišdygę ar tik dalinai išdygę dantys yra šalinami chirurginiu būdu. Tai sudėtingesnė procedūra nei įprastas danties rovimas, ilgesnis gijimo laikotarpis. Kai reikalingas visų 4 protinių dantų šalinimas, patartina tai atlikti per kelis kartus. Jei visgi pacientas pageidauja šalinti protinius dantis vieno vizito metu, patariama tai atlikti taikant sedaciją.
Įprastai po dantų šalinimo jaučiamas šioks toks maudimas, kuris gali būti malšinamas vaistais nuo skausmo. Pirmomis dienomis jaučiamas patinimas, retesniais atvejais pasitaiko kraujosruvų skruostų, žandų srityse. Pašalinus dantis apatiniame žandikaulyje gijimo laikotarpis yra ilgesnis, likusios ertmės gali sunkiau gyti ar ilgiau kraujuoti, todėl būtina laikytis gydytojo rekomendacijų.
Svarbu parą laiko neskalauti burnos skalavimo skysčiais, kuo ilgiau susilaikyti nuo rūkymo, valgyti lengvą ir kuo minkštesnį maistą, negerti karštų skysčių bei vengti didesnio fizinio krūvio ar sunkumų kilnojimo.
Protinio danties rovimas gali būti sudėtingesnis ar sukelti papildomų komplikacijų pacientams, turintiems gretutinių ligų. Todėl būtina prieš procedūrą informuoti jus gydantį gydytoją.