Ortodontinis gydymas

Idealiai tiesūs, balti, spindintys dantys – ne vieno žmogaus siekiamybė, tačiau retas iš mūsų kuris gali pasigirti iš prigimties visapusiškai tobula šypsena. Laikui bėgant kreivi dantys ar netaisyklingas sąkandis tampa didžiule nepasitikėjimo savimi priežastimi, pastebimai suprastina gyvenimo kokybę.

  Pasitelkiant įvairius ortodontinio gydymo metodus, pacientas gali džiaugtis ne tik estetiškai jį tenkinančia šypsena, bet ir ilgiau išsaugoti sveikus dantis, dantenas ir žandikaulio sąnarį, užkirsti kelią veido asimetrijai, galvos skausmo vystymuisi.

  Dažniausiai ortodontinės problemos susiformuoja dar vaikystėje, todėl labai svarbu, jog tėvai stebėtų vaikų dantų būklę. Vaikystėje ortodontinės problemos paprastai yra išsprendžiamos lengviau ir greičiau. Tačiau prielaida, kad tiesinti dantis galima tik vaikams ir paaugliams nėra teisinga – ortodontinį gydymą pradėti galima bet kokio amžiaus. Džiaugiamės, jog vis daugiau žmonių, kurie anksčiau neturėjo galimybės ar ilgą laiką dvejojo, nesuprato ortodontinio gydymo reikšmės, šiandien drąsiai kreipiasi į Bechara klinikos specialistus ir ryžtasi žengti žingsnį svajonių šypsenos link.
ORTODONTINIŲ PROBLEMŲ PRIEŽASTYS
  • Paveldimumas;
  • Žalingi įpročiai vaikystėje (piršto ar pieštuko čiulpimas, liežuvio laikymas netaisyklingoje padėtyje, kvėpavimas per burną ir kt.);
  • Per anksti pašalinti pieniniai dantys;
  • Įvykusios traumos;
  • Netaisyklingą sąkandį gali lemti viršutinio ir apatinio žandikaulių dydžių neatitikimas ar netinkamas jų santykis, netaisyklinga dantų padėtis ar vietos trūkumas dantų lanke.
KODĖL VERTA PRADĖTI ORTODONTINĮ GYDYMĄ?
  • Kreivus dantis išvalyti kur kas sunkiau, negu tiesius. Maisto likučiai stringa kreivų dantų tarpdančiuose, o šiuos pasiekti ir tinkamai išvalyti itin sudėtinga. Tinkamas burnos higienos neužtikrinimas dažnai tampa ėduonies, periodonto ligų, blogo burnos kvapo ar netgi dantų netekimo priežastimi;
  • Negydomos ortodontines anomalijos vėlesniame amžiuje gali sąlygoti sąnarių problemas, dantų nudilimą bei dantų traumas;
  • Neretai pasitaiko atvejų, kai esama suaugusio paciento dantų padėtis neleidžia tinkamai atlikti protezavimo, estetinio plombavimo ar implantacijos procedūrų;
  • Netaisyklingai išsidėstę dantys neleidžia žmogui nevaržomai šypsotis, kalbėti. Žmogus ima savimi nepasitikėti, dangstyti burną ranka;
  • Esant netaisyklingam sąkandžiui, per didelis krūvis tenka kramtymo raumenims ir sąnariui. Tai lemia spartesnį dantų dėvėjimąsi, dantų dilimą;
  • Netaisyklingas sąkandis gali lemti veido asimetriją, būti nuolatinių galvos skausmų priežastimi, sukelti kaklo, pečių juostos ar netgi nugaros skausmus bei netaisyklingą laikyseną;
  • Esant netaisyklingam sąkandžiui, kramtant maistą, pažeidžiami audiniai aplink dantį, atsiranda uždegimas, pradeda nykti kaulas. Nutirpus kaului, dantys tampa paslankūs, gali atsirasti tarpai tarp dantų;
  • Pasitaiko, jog netaisyklingas sąkandis sąlygoja dikcijos sutrikimus, todėl kalbėdamas žmogus jaučia diskomfortą, vengia garsiai reikšti mintis. Tai neigiamai veikia žmogaus socialinį gyvenimą.
Ortodontinio gydymo konsultacija

Gydymo reikalingumą nustato gydytojas ortodontas konsultacijos metu, kurios metu yra padaroma panoraminė rentgeno nuotrauka, nuskenuojami dantys, prireikus pagaminami dantų modeliai. Įvertinus Jūsų dantų padėtį, sąkandį bei žandikaulių dydį, ortodontas nusprendžia, ar vien ortodontinio gydymo pakanka, ar papildomai reikalingas chirurginis gydymas, dantų protezavimas.

Tinkamiausią pacientui gydymo būdą ir priemones mūsų gydytojai parenka atsižvelgę į paciento burnos ertmės būklę, amžių, jo poreikius ir galimybes. Parinkę gydymo metodą, Bechara klinikoje didelį dėmesį skiriame individualaus gydymo plano sudarymui, aptariame Jūsų atvejui tinkamus gydymo metodus, pasiruošimo gydymui eigą bei išsamiai atsakome į visus kilusius klausimus.

Vaikų ortodontinis gydymas

Dažniausiai ortodontinės problemos susiformuoja dar vaikystėje, todėl labai svarbu, jog tėvai stebėtų vaikų dantų būklę. Žalingi vaiko įpročiai (kvėpavimas per burną, piršto ar pieštuko čiulpimas), netaisyklinga pieninių dantų padėtis, per anksti dėl ėduonies pašalinti pieniniai dantukai, vėlesnis nuolatinių dantų dygimas, šveplavimas – tai esminės priežastys, skatinančios nedelsiant konsultuotis su gydytoju ortodontu.
 
Rekomenduotina ypač atkreipti dėmesį į 7-14 metų vaikų dantų lankų būklę – šiuo laikotarpiu dar vyksta žandikaulių ir dantų augimas, tad galima pasiekti itin gerų gydymo rezultatų per palyginti trumpą laiką su funkciniais ortodontiniais aparatais. Vyresniems nei 13 amžiaus pacientams ortodontinio gydymo metu naudojamos breketų sistemos ar ortodontinės plokštelės.

Ortodontinės plokštelės 

Ortodontinės plokštelės – itin plačiai paplitę ir pagal individualius užsakymus gaminami išimami ortodontiniai aparatai., dažniausiai taikomi vaikų ir paauglių dantų padėties ir sąkandžio korekcijoms. Taip pat šie ortodontiniai aparatai  padeda išvengti žandikaulio deformacijos, užkerta kelią veido asimetrijai.
 
 Plokštelė yra tinkama gydyti tik nesudėtingiems atvejams, tad ji labiausiai tinkama ankstyvame amžiuje, kai dar vystosi žandikaulis. Geriausias rezultatas naudojant plokšteles pasiekiamas vaikui esant 8-14 metų. 
 
 Plokštelę sudaro plastmasinis pagrindas, prilaikantys ir aktyvieji elementai. Kiekviena plokštelė pagaminama individualiai, pagal dantų atspaudus. Svarbu vaikui paaiškinti išimamų aparatų nešiojimo paskirtą laiką svarbą bei skatinti atsakingai prižiūrėti burnos higieną.
 
Esminiai plokštelių privalumai:

  • Patogumas – plokšteles galima išsiimti valgant, jas paprasta prižiūrėti, nėra reikalinga speciali burnos higiena;
  • Platus spalvų pasirinkimas – galima rinktis tiek bespalvę, tiek ryškių spalvų plokštelę;
  • Sąlyginai nedidelė kaina.

 

Ortodontinis gydymas breketais

Breketai – visiems puikiai žinomas ir visame pasaulyje populiarus ortodontinio gydymo metodas, pasitelkiamas norint ištiesinti kreivus dantis ir/ar sąkandžio anomalijų gydymui. Dažniausiai gydymas breketais pradedamas jau sudygus visiems nuolatiniams dantims, taigi maždaug nuo 12–13 metų amžiaus. Nors dantų tiesinimą breketais rekomenduojame pradėti kuo ankstesniame amžiuje, šis gydymo būdas yra tinkamas ir suaugusiems pacientams.
 
Breketų sistemą sudaro nedidelės, ant kiekvieno danties paviršiaus specialia medžiaga tvirtinamos „sagutės” bei jas jungiantis vielos lankas. Prie dantų paviršiaus preciziškai tiksliai pritvirtintose „sagutėse” yra užprogramuotas kiekvieno danties judėjimas. Dantis jungianti ortodontinė viela viso ortodontinio gydymo metu užtikrina, kad būtų atlikti reikiami dantų judesiai, kitaip tariant, kad dantys judėtų tik numatyta kryptimi. Ortodontinio gydymo metu dantų rikiuotė pasikeičia tik persitvarkius kauliniam audiniui. 
 
Pagal paciento poreikius ir galimybės, siūlome rinktis iš šių breketų rūšių:
 
Metaliniai breketai – standartinė, dažniausiai naudojama breketų rūšis, kurią pasitelkus ortodontinis gydymas paprastai užtrunka nuo 1,5 iki 2 metų.  Prie dantų lanko breketai yra tvirtinami ypač tvirtomis, lūžiams atspariomis metalinėmis ligatūromis ir gali skirtis savo dydžiu (įprastai galimi standartiniai ir mažesni), forma, tam tikromis vidinėmis savybėmis bei kaina. 
 
Keramikiniai ar safyriniai breketai yra kur kas mažiau pastebimi – jų spalva susilieja su natūralia paciento dantų spalva, o efektyvumu keramikiniai breketai visiškai nenusileidžia metaliniams. Vis dėlto, šie breketai yra trapesni, tad kartais skyla arba lūžta. Tokiu atveju rekomenduojama kreiptis į gydytoją ortodontą ir nulūžusį/nuskilusį breketą keisti nauju. 

Ortodontinis gydymas kapomis

Skaidrios dantų tiesinimo kapos – naujausias, beveik nepastebimas ortodontinio gydymo metodas, galintis tiek ištiesinti dantis, tiek netaisyklingą sąkandį. Kapos gaminamos iš plono ir skaidraus plastiko, kuris tiksliai priglunda prie dantų, todėl šios kapos yra patogios ir beveik nematomos. Kapas patogu įsidėti ir išsiimti, tad jų nešiojimas netrikdo įprastinio gyvenimo ritmo, neapsunkina dantų valymo, neriboja mitybos pasirinkimų.
 
 
Kapų rinkinys yra gaminamas dantų technikų laboratorijoje pagal tikslius paciento dantų atspaudus. Principas paprastas – pacientas prieš pradedant gydymą gauna individualų kapų rinkinį ir, kapas keičiant kas 14 dienų, išgaunamas ortodontinis judesys. Pas gydantį gydytoją reikia apsilankyti kas 1-3 mėnesius. Baigus gydymą, skiriama palaikomoji, t.y. retencinė kapa, kuri pirmuosius mėnesius nešiojama 22-24 valandas per parą, o vėliau – tik nakties metu.
 
Dantų tiesinimo kapos pacientų yra vertinamos dėl daugybės privalumų. 

  • Estetika – kapos yra gaminamos iš skaidraus, plono plastiko, tad gydymas yra beveik nepastebimas net paciento draugams ir artimiesiems;
  • Komfortas – dėvint kapas gydymo metu pacientai kartais junta tik nedidelį tempimo ar spaudimo pojūtį, tačiau nepatiria jokio skausmo, nes kapos sukuria švelnius dantų judesius. Dažnu atveju pacientas net nejaučia, kad dantys yra tiesinami, tačiau akivaizdžius pokyčius pastebi veidrodyje. Labai svarbu ir tai, jog kapos yra išimamos – tai leidžia mėgautis įprastu maistu ir užtikrinti tinkamą burnos higieną. Galiausiai, dantų kapas itin lengva prižiūrėti;
  • Saugumas – iš aukštos kokybės medžiagų pagamintos tiesinamosios kapos puikiai dera su žmogaus organizmu, todėl nesukelia alergijų, nedirgina minkštųjų audinių;
  • Trumpesnė gydymo trukmė – paprastai gydymas dantų kapomis trunka trumpiau nei gydymas ortodontiniais breketais.

DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

Vidutiniškai ortodontinis gydymas trunka nuo 18 iki 24 mėnesių, tačiau trukmė skiriasi kiekvienam atvejui. Paskirto gydymo režimo nesilaikymas gydymo trukmę gali prailginti, tad itin svarbus paciento atsakingas požiūris į gydymo procesą bei kantrybė. 

Ortodontinio gydymo kaina kiekvienam pacientui yra individuali – ji priklauso nuo konkretaus paciento atvejo, gydymui reikiamo pasiruošimo, gydymo metu būtinų vizitų ir, žinoma, nuo pasirinkto dantų tiesinimo metodo. Preliminarią ortodontinio gydymo kainą Jūsų atveju pateiksime Jums jau konsultacijos metu. 

  • Pirmomis valandomis po breketų uždėjimo gali būti jaučiamas nedidelis diskomfortas, skausmas ar tempimo pojūtis. Tai – visiškai normalu ir gali trukti nuo kelių dienų iki savaitės. Palaipsniui skausmas mažėja ir išnyksta. Prireikus galima naudoti skausmą malšinančius vaistus;
  • Uždėjus breketus 3-4 val. negalima valgyti, taip pat keletą dienų po uždėjimo derėtų maitintis tik minkštu maistu.
  • Iš pradžių breketai gali dirginti lūpų ar skruostų gleivinę. Tokiu atveju rekomenduojama naudoti apsauginį vašką. Po keleto savaičių dirginimas išnyksta savaime;
  • Pas gydytoją ortodontą reikia lankytis kas 4-6 savaites. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, jog po pakartotinio vizito taip pat gali būti juntamas nedidelis skausmas ar maudimas;
  • Visą gydymo laikotarpį reikėtų vengti itin kieto maistą: riešutų, džiūvėsėlių, kramtomų saldainių;
  • Atsiklijavus breketui ar atsiradus kitiems pokyčiams būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją ortodontą;
  • Nešiojant breketus reikalinga itin kruopšti dantų priežiūra. Rekomenduojame naudoti specialius šepetėlius ar net aparatus, padėsiančius užtikrinti kokybišką dantų valymą. Patartina kas 4 mėnesius atlikti profesionalią burnos higieną.
  • Valgant ir valantis dantis, kapas reikia išsiimti. Išsiėmus kapą, įdėkite ją į tam skirtą dėžutę. To nepadarius, ji gali pasimesti – kapa sunkiai pastebima ne tik burnoje;
  • Kapas reikia valyti po kiekvieno valgio su vidutinio kietumo šepetėliu ir dantų pasta, neturinčia abrazyvinių medžiagų. Siekiant dar kokybiškesnio išvalymo, galima naudoti burnos skalavimo skystį. Dantų priežiūra išlieka įprasta;
  • Geriausiam rezultatui užtikrinti, dantų kapas reikia nešioti 22-24 valandas per parą, kitaip rezultatui pasiekti reikės daugiau laiko;
  • Keisti kapų rinkinius reikia kas 14 dienų pagal gydytojo nurodymus; 
  • Pas gydytoją ortodontą reikia lankytis kas 4-6 savaites;

Esant sudėtingoms sąkandžio problemoms.

  • Pirmosiomis aparato nešiojimo dienomis galimas diskomfortas. Gali būti juntamas tempimas, sutrikti kalba, sunkiau ryti seiles. Adaptaciniam laikotarpiui praėjus šie pojūčiai išnyksta. Tiesa, gydytojui leidus keletą pirmųjų dienų plokštelę galima nešioti keletą valandų;
  • Valgyti dėvint plokštelę negalima. Valgant ją išsiimti ir laikyti specialioje dėžutėje.
  • Plokštelei sulūžus reikia nedelsti ir kreiptis į gydytoją ortodontą;
  • reikia plauti ryte ir vakare bei po kiekvieno valgio;
  • Plokštelę rekomenduojamą valyti kietu šepetėliu, naudojant nedidelį kiekį pastos. Papildomai valymui galima naudoti specialias dezinfekcines tirpstančias tabletes.Dantų valymui rekomenduojama naudoti atskirą dantų šepetėlį;
  • Plokštelę išsiėmus iš burnos, ją reikia laikyti specialioje apsauginėje dėžutėje;
  • Dėvėti plokštelę būtina mažiausiai 14-16 valandų per parą. Atminkite – galutinis gydymo rezultatas priklauso nuo plokštelės nešiojimo trukmės, todėl kuo ilgiau plokštelė bus nešiojama, tuo greičiau ir geresnį rezultatą galima pasiekti;
  • Jei plokštelėje yra specialus ortodontinis sraigtas, raktelio pagalba jis turi būti pasukamas rodyklės kryptimi kas tiek laiko, kas kiek nurodys gydytojas ortodontas.