Pirmasis vizitas – svarbi patirtis, galinti sukelti teigiamą vaiko nusiteikimą odontologų atžvilgiu ateityje, jo metu, vaikas susipažįsta su odontologo aplinka, įrankiais, gydytojais. Todėl rekomenduojame nelaukti problemų ir skausmo, o apsilankymą pas odontologą ir dantų priežiūrą ugdyti nuo pat mažens, kaip įprastą, reikalingą ir komfortišką sveikatos dalį. Vėliau lankytis profilaktiniams vizitams rekomenduojame kas 6 mėnesius, nebent kyla klausimų ar pastebimos problemos.
Jeigu vaiko pirmasis vizitas pas odontologą vyksta vėliau, svarbu iki tol su vaiku kalbėtis, pasakoti apie dantų priežiūrą, dantukais besirūpinančius gydytojus, rodyti vaikui, kaip šeimos nariai prižiūri dantis, taip pat pasakoti, kas daroma, kai valomi jų dantukai. Taip vaikas pas gydytoją odontologą keliaus žinodamas, kur eina, ko gali tikėtis.
Pirmiesiems kūdikio dantukams rekomenduojame naudoti specialius, guminius dantų šepetukus, o valymui rinkitės vaikams skirtą fluoro turinčią dantų pastą. Svarbu kuo anksčiau kūdikį pradėti pratinti prie dantų valymo, kad tai taptų įprasta ir malonia rutina, nes tėvams vaikų dantis reikia valyti iki pat mokyklinio amžiaus, kol vaikas pats negeba taisyklingai to atlikti.
Lietuvoje vaikų burnos sveikata yra viena prasčiausių Europos sąjungoje ir net 94 proc. ikimokyklinio amžiaus vaikų turi ėduonies sukeltų problemų. Labai retais atvejais dantų problemos priklauso nuo genetikos, tam tikrais atvejais pažeidimus sukelia tam tikri veiksniai dar nėštumo metu, bet dažniausia to priežastis – nemokėjimas prižiūrėti, prasta priežiūra ar paprasčiausias burnos sveikatos nesureikšminimas. Tik kruopštus ir atidus dantų valymas bei reguliari profilaktika padės išlaikyti sveikus pieninius dantis, užtikrinti taisyklingą sąkandžio bei veido formavimasi ir apsaugos vaikus nuo skausmo, odontologų baimės.
Ne visais atvejais pieniniai dantys yra plombuojami, tačiau nereikėtų apie tai spręsti be profesionalios apžiūros. Pastebėjus bet kokius dantų pakitimus, rekomenduojame ilgai nelaukiant kreiptis į vaikų odontologą.
Kaip ir suaugusiems, taip ir vaikams reguliari profesionali burnos higiena pašalina susikaupusias apnašas, padeda užtikrinti burnos sveikatą ir laiku pastebėti dantų gedimus. Taip pat, burnos higienisto padedami, vaikai yra edukuojami apie teisingus dantų valymo ir priežiūros įpročius. Ypač svarbu burnos higieną reguliariai atlikti nenuimamus ortodontinius prietaisus (dantų breketus) nešiojantiems vaikams, kadangi jų dantų kasdienė priežiūra yra sudėtingesnė ir sunkiau užtikrinti kokybišką valymą.
Jeigu vaikas dantis jau valosi pats, burnos higienistas apsilankymo metu parodys, kaip tai daryti taisyklingai, kokias priemones naudoti, į ką atkreipti dėmesį, kad dantų sveikata būtų puoselėjama kasdien.
Sudėtingesniais atvejais ar esant stipriai vaiko baimei, dantis gydyti galima atlikus sedaciją. Tai saugi procedūra, prižiūrima gydytojo anesteziologo. Tuomet vaikas gydymo metu miega ir nieko nejaučia. Kiekvienas atvejis individualus, tad geriausią sprendimą galės pasiūlyti su vaiku ir situacija susipažinęs odontologas. Vaikų dantų gydymas su bendrine nejautra – jau greitai Bechara Clinic.
Pasitaiko atvejų, kad vaikų dantų priežiūra nėra vertinama atsakingai ir kartais į tai žiūrima atsainiai. Deja, vis dar vyrauja įsitikinimas, kad dantys vis tiek keisis, tad ir priežiūra nėra tokia atidi, tačiau būtent nepriežiūra, vaikų burnos higienos žinių stoka ir pavėluoti veiksmai tampa pagrindinėmis vaikų dantų ligų priežastimis, ankstyvu gydymu, diskomfortu vaikui. Tėvams verta nusiteikti, kad dantukų priežiūros pradžia gali būti būti sudėtinga, tačiau kuo anksčiau bus pradėti formuoti įgūdžiai, tuo ateityje bus lengviau.
Laiku išdygę pieniniai dantys formuoja sąkandį, taisyklingą žandikaulio padėtį, nulemia vaiko kramtymo funkciją bei taisyklingą veido dalių formavimąsi, o ankstyvas pieninių dantų netekimas gali tapti sąkandžio patologijos priežastimi. Svarbu nepamiršti, kad vaikų žandikaulyje taip pat slypi ir nuolatiniai dantys, kuriuos gali pažeisti pieninių dantų infekcija.
Neprižiūrint dantų ar juos prižiūrint netaisyklingai, gali prasidėti ankstyvasis dantų ėduonis. Negydoma lėtinė infekcija gali sukelti ne tik dantų vainikų lūžimą, bet ir ankstyvą dantų netekimą.
Pradėjus dygti nuolatiniams dantims tėvams svarbu suprasti, kad šie dantys vaikui tarnaus visą likusį gyvenimą, todėl kokybiška jų priežiūra tampa ypatingai svarbi. Vaikas darosi vis savarankiškesnis ir jo motorika tampa pakankamai išsivysčiusi, kad dantis prižiūrėtų pats vaikas, tačiau net ir jam pačiam pradėjus valytis dantis rekomenduojame stebėti, kaip tai daroma, pataisyti klaidas, rodyti taisyklingą pavyzdį.
Pradėjus kristi pieniniams dantims ir dygti pirmiesiems nuolatiniams, pravartu nelaukiant pilnai išdygusių dantų apsilankyti pas odontologą pasikonsultuoti dėl dantų dengimo silantais. Tai visiškai neskausminga procedūra, kurios metu nuvalytas ir nupoliruotas danties paviršius padengiamas fluoro turinčia medžiaga. Tai dantį sustiprina ir efektyviai apsaugo nuo ėduonies.
Profilaktiniai vizitai taip pat padės pastebėti žandikaulio vystymosi, sąkandžio, ortodontines problemas, kurios efektyviausiai sprendžiamos vaikystėje, besiformuojant žandikauliui ir dantų lankui.
Dažnai vaikai pirmą kartą pas odontologą apsilanko tik tada, kai jau yra skausmas ar prasidėjęs ėduonis, iškart reikalaujantis gydymo, tačiau net ir tokiu atveju pozityvus nusiteikimas gydytojo atžvilgiu yra įmanomas. Svarbu kalbėtis su vaiku jo negąsdinant, gydytoją pateikiant kaip pagalbą suteikiantį ir skausmą pašalinantį specialistą ir jokiais būdais negąsdinti saldumynus mėgstančio ar dantis nenoriai besivalančio vaiko, kad jeigu ir toliau taip elgsis „reikės važiuoti gręžti pas dantistą“. Ruošiant vaiką vizitui nereikėtų jo raminti sakant, kad „neskaudės“ – tai tik sužadins baimę. Kalbėtis reikėtų apie tai, kad gydytojas dantukus skaičiuoja, apžiūri ir jeigu reikia – gydo.
Idealiu atveju, pirmieji vaiko vizitai pas odontologą nėra reikalaujantys gydymo, yra trumpi ir neskausmingi, todėl vaikas ir toliau nebijos lankytis pas gydytoją.