Sedacija

Intraveninė sedacija - tai medikamentų sukeltas sąmonės slopinimas, kuris reikalingas atliekant chirurgines ir kitas įvairias odontologinio gydymo procedūras. Intraveninė sedacija yra stipresnė nei tiesiog vietinis nuskausminimas, bet silpnesnė nei bendrinė nejautra. Jos metu pacientas būna atsipalaidavęs, nejaučia baimės arba miega lengvu miegu. Taip pat intraveninis sedacijos būdas yra efektyvesnis nei peroralinė sedacija. Vaistai, sukeliantys sedaciją, yra įleidžiami per į veną įvestą kateterį, o vaistų lygis paprastai reguliuojamas norint prailginti sedacijos poveikį. Intraveninė sedacija veikia iš karto, o kraujospūdis, deguonies kiekis ir kiti rodikliai sekami per daviklį ant paciento piršto.
KĄ REIKIA ŽINOTI PRIEŠ INTRAVENINĘ SEDACIJĄ?

Nors intraveninė sedacija yra paprasta procedūra, vis tiek svarbu jai tinkamai pasiruošti. Kelios taisyklės, kuo reikėtų pasirūpinti prieš intraveninę sedaciją: 1. Nevalgykite 6 val. ir negerkite skysčių 2 val. iki procedūros. 2. Informuokite gydytoją apie vaistus, kuriuos vartojate. 3. Prieš procedūrą išsiimkite kontaktinius lęšius, dantų protezus, papuošalus, kitus pašalinius dalykus.

KĄ REIKIA ŽINOTI PO INTRAVENINĖS SEDACIJOS?

Pasirūpinkite, jog po procedūros artimasis palydėtų Jus iki namų ir prižiūrėtų Jus iki kol nustosite jausti sedacijos poveikį. Pats pacientas negali vairuoti ar valdyti techninių įrenginių 24 valandas po sedacijos. Rekomenduojama kurį laiką nevalgyti, o po to tik lengvesnį maistą. Jei svaigsta galva, trumpam pailsėti atsigulus. Primygtinai rekomenduojama tą dieną nevartoti alkoholio ar vaistų, kurių nepaskyrė gydytojas.

DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

Intraveninė sedacija itin rekomenduojama pacientams, kurie dėl baimės negali lankytis pas odontologą įprastu būdu. Pacientas, paveiktas sedacijos, nesirūpina, kas vyksta aplinkui, todėl nebelieka ir baimės.
Intraveninė sedacija taip pat gali būti taikoma žmonėms, kurie negali ramiai išsėdėti kėdėje, o procedūra trunka itin ilgai arba yra sudėtinga. Taip pat tiems, kurie nepakelia skausmo arba turi stiprius žiaukčiojimo ir kitus refleksus.

Intraveninė sedacija negali būti taikoma nėščiosioms, asmenims, turintiems alergiją sedacijos vaistams, asmenims, tuo metu paveiktiems alkoholio, asmenims, turintiems kai kurias centrinės nervų sistemos ligas.
Pacientams, sergantiems sunkia miego apnėjos forma, turintiems didelį nutukimo laipsnį ar esant kvėpavimo takų obstrukcijai, siūloma peroralinė sedacija.

Intraveninė sedacija turi riziką komplikuotis tik įvairių gretutinių ligų ar kitų sveikatos problemų turintiems asmenims, tačiau klinikoje dirbantys profesionalai sumažina tokią riziką iki minimalios.

beachara-image-block
ŠARŪNAS STANEVIČIUS
Gydytojas anesteziologas reanimatologas